
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 use?
A 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have?
The 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have?
The 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5?
The 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 has floorplan 0001HTF00.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander Pro HD5 is not equipped with Cooled seats.
