
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | WP Apex Ø 43 mm |
| Rear Suspension | WP Apex monoshock |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston radial fixed calliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston floating calliper. |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 110/90-17 |
| Rear Tire | 150/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 72.8" h |
| Wheelbase | 53.4 in (1,357 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 24° |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 330.7 lbs (150 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport use?
A 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have?
The 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Backup camera?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Heated seats?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Android Auto?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Push start?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Navigation?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Leather seats?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Third row seats?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Tow package?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Head up display?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris RZR XP 4 1000 SPORT SAND DUNE Sport is not equipped with Cooled seats.
