Hot

Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 57.4" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty |
What type of fuel does a 2013 Harley-Davidson Street Glide Base use?
A 2013 Harley-Davidson Street Glide Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base fuel capacity?
A 2013 Harley-Davidson Street Glide Base has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have?
A 2013 Harley-Davidson Street Glide Base has 136 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have?
The 2013 Harley-Davidson Street Glide Base has a drivetrain.
What engine does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have?
The 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base?
The 2013 Harley-Davidson Street Glide Base has a wheelbase of 63.5.
What type of engine does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have?
The 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base?
The 2013 Harley-Davidson Street Glide Base has floorplan FLHX.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Automatic climate control?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Backup camera?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Heated seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Apple CarPlay?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Android Auto?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Bluetooth?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Keyless entry?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Push start?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Push start.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Navigation?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Navigation.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Leather seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Wireless phone charging?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Adaptive cruise control?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Wifi hotspot?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Third row seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Tow package?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Tow package.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Head up display?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Head up display.
Does the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base have Cooled seats?
No, the 2013 Harley-Davidson Street Glide Base is not equipped with Cooled seats.
