Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.1" w x 42" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 31.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty use?
A 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty uses Gasoline.
What is the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty fuel capacity?
A 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty has the fuel capacity of 3 gallons.
How much horsepower does a 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have?
A 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty has 100 horsepower.
How much torque does a 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have?
A 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty has 98 lb-ft torque.
What engine does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have?
The 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is equipped with a 1000cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty?
The 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty has a wheelbase of 62.
What type of engine does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have?
The 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Automatic climate control?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Backup camera?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Heated seats?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Apple CarPlay?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Android Auto?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Bluetooth?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Keyless entry?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Push start?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Push start.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Navigation?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Leather seats?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Wireless phone charging?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Wifi hotspot?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Third row seats?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Tow package?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Head up display?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty have Cooled seats?
No, the 2022 Indian SCOUT SIXTY ABS, STORM BLUE, 49ST Sixty is not equipped with Cooled seats.
