
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Seat Height | 30.9 in |
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT use?
A 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT uses Gasoline.
What is the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT fuel capacity?
A 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have?
The 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT?
The 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT has a wheelbase of 50.6.
What type of engine does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have?
The 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Automatic climate control?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Backup camera?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Heated seats?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Apple CarPlay?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Android Auto?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Bluetooth?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Keyless entry?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Push start?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Push start.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Navigation?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Leather seats?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Wireless phone charging?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Wifi hotspot?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Third row seats?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Tow package?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Head up display?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT have Cooled seats?
No, the 2024 HONDA FourTrax Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT is not equipped with Cooled seats.
