
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 76" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (846 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
What type of fuel does a 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH use?
A 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH?
The 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH has floorplan E-RIDE PRO SR 72V50AH.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Automatic climate control?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Backup camera?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Heated seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Apple CarPlay?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Android Auto?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Bluetooth?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Keyless entry?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Push start?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Push start.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Navigation?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Navigation.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Leather seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Wireless phone charging?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Adaptive cruise control?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Wifi hotspot?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Third row seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Tow package?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Tow package.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Head up display?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Head up display.
Does the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH have Cooled seats?
No, the 2025 E Ride Pro E-RIDE PRO SR 72V50AH is not equipped with Cooled seats.
