
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP fork with top-out springs, stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with gas-charged shock, top-out spring and pillow ball upper mount. Compression damping |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Nissin 4-piston, monobloc calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.4" w x 56.4" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 E Ride Pro PRO-MINI use?
A 2025 E Ride Pro PRO-MINI uses Unknown.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Automatic climate control?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Backup camera?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Heated seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Apple CarPlay?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Android Auto?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Bluetooth?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Keyless entry?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Push start?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Push start.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Navigation?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Navigation.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Leather seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Wireless phone charging?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Adaptive cruise control?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Wifi hotspot?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Third row seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Tow package?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Tow package.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Head up display?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Head up display.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Cooled seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Cooled seats.
