
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted, telescopic fork with adjustable rebound damping and spring preload / 4.4 in. |
| Rear Suspension | Tetra-Lever with stepless rebound damping adjustment and remote spring preload adjuster / 5.4 in. |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 41.5" h |
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Seat Height | 32.1 in |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 289 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z500 ABS use?
A 2025 Kawasaki Z500 ABS uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Cooled seats.
