
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 13:45 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 3.9 in (99 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 21 x 1.60" |
| Rear Wheel | 18 x 2.15" |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
Dimensions
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Overall Vehicle Size | 64" w x 73.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | Factory: 1 year BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate use?
A 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate uses Gasoline.
What is the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate fuel capacity?
A 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate has the fuel capacity of 13 gallons.
How much horsepower does a 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have?
A 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate has 181 horsepower.
What engine does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have?
The 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is equipped with a 4-Stroke DOHC Twin Cylinder Turbocharged engine.
What is the wheelbase of the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate?
The 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate has a wheelbase of 125.
What type of engine does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have?
The 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Automatic climate control?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Backup camera?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Heated seats?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Apple CarPlay?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Android Auto?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Bluetooth?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Keyless entry?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Push start?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Push start.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Navigation?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Leather seats?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Wireless phone charging?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Wifi hotspot?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Third row seats?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Tow package?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Head up display?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate have Cooled seats?
No, the 2025 Polaris RZR Pro XP 4 Ultimate is not equipped with Cooled seats.
