
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.8" w x 46.9" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base use?
A 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is equipped with a 398cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base has a wheelbase of 57.7.
What type of engine does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base has floorplan DR-Z400SMM5.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Backup camera?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Heated seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Android Auto?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Bluetooth?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Keyless entry?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Push start?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Navigation?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Leather seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Third row seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Tow package?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Head up display?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base have Cooled seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM Base is not equipped with Cooled seats.
