
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | O-ring-sealed chain; 15T/41T |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Forged Aluminum heavy duty Tall Knuckle Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | 4 Link Trailing arm with Forged Aluminum heavy duty Tall Knuckle |
| Front Travel | 10.8 in (274 mm) |
| Rear Travel | 10.7 in (272 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | 32 mm hydraulic triple piston caliper with a 265 mm disc |
| Rear Braking System | 30 mm hydraulic twin piston caliper with a 255 mm disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 16 in. aluminum flow formed |
| Front Tire | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
| Rear Tire | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.9" w x 43" h |
| Wheelbase | 142.5 in (3,650 mm) |
| Seat Height | 32.8 in (833 mm) |
| Ground Clearance | 17 in (432 mm) |
| Rake / Trail | 27° / 3" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Fuel Capacity | 13.2 gal (50 L) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Seating Capacity | 3 |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 2,640 lbs (1,200 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad & 10.25 in. touchscreen display |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 1,700 W |
Lights & Safety
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Premium high-performance LED headlights Can-Am LED signature |
| Instrumentation | USB A (charging port & communication port) DC outlet (10-A) |
| Warranty | Factory: 6-month BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Suzuki DR-Z 4SM use?
A 2025 Suzuki DR-Z 4SM uses Gasoline.
What engine does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM is equipped with a 398cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Suzuki DR-Z 4SM?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM has a wheelbase of 57.7.
What type of engine does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have?
The 2025 Suzuki DR-Z 4SM is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Automatic climate control?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Backup camera?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Heated seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Apple CarPlay?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Android Auto?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Bluetooth?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Keyless entry?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Push start?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Push start.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Navigation?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Leather seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Wireless phone charging?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Wifi hotspot?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Third row seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Tow package?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Head up display?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Suzuki DR-Z 4SM have Cooled seats?
No, the 2025 Suzuki DR-Z 4SM is not equipped with Cooled seats.
