
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 110/80-14 |
| Rear Tire | 130/70-13 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 43.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 3" |
| Wheelbase | 52.1 in (1,323 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6.5 in (165 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2025 Yamaha MT 07 use?
A 2025 Yamaha MT 07 uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Yamaha MT 07 have?
A 2025 Yamaha MT 07 has 67 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Yamaha MT 07 have?
The 2025 Yamaha MT 07 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Yamaha MT 07 have?
The 2025 Yamaha MT 07 is equipped with a 689cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Yamaha MT 07?
The 2025 Yamaha MT 07 has a wheelbase of 54.9.
What type of engine does the 2025 Yamaha MT 07 have?
The 2025 Yamaha MT 07 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Yamaha MT 07?
The 2025 Yamaha MT 07 has floorplan MT07SCGY.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Automatic climate control?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Backup camera?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Heated seats?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Android Auto?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Bluetooth?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Keyless entry?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Push start?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Navigation?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Leather seats?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Third row seats?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Tow package?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Head up display?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Yamaha MT 07 have Cooled seats?
No, the 2025 Yamaha MT 07 is not equipped with Cooled seats.
