
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 49.8" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Yamaha WR250F use?
A 2025 Yamaha WR250F uses Gasoline.
What engine does the 2025 Yamaha WR250F have?
The 2025 Yamaha WR250F is equipped with a 250cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Yamaha WR250F?
The 2025 Yamaha WR250F has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2025 Yamaha WR250F have?
The 2025 Yamaha WR250F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Automatic climate control?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Backup camera?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Heated seats?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Android Auto?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Bluetooth?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Keyless entry?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Push start?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Navigation?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Leather seats?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Third row seats?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Tow package?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Head up display?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Yamaha WR250F have Cooled seats?
No, the 2025 Yamaha WR250F is not equipped with Cooled seats.
