
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 3.5 in (90 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (73 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-R16 |
| Wheels | 32-spoke |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Seat Height | 31.6 in |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 59.4 in (1,510 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 541.2 lbs (245.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multi-functional instrument pack with analogue speedometer, odometer, gear position indicator, fuel gauge |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 use?
A 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have?
The 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have?
The 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX DPS HD9 is not equipped with Cooled seats.
