
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 86.1" l x 43.1" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Seat Height | 27.5 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 use?
A 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have?
The 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT CAB HD11 is not equipped with Cooled seats.
