
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 33mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.9 in (99 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Laced Spokes |
| Front Tire | 100/18-19 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 56" h |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (491 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | LED lighting |
| Instrumentation | Fairing-mounted instrument cluster |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 use?
A 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have?
The 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Defender PRO DPS HD10 is not equipped with Cooled seats.
