
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Dual Fox® Piggyback Shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo. Floating Rotor. 2 piston caliper |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.3" w x 90.6" l x 50" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,640 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 665 lbs (301.6 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Instrumentation | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
What type of fuel does a 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 use?
A 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have?
The 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have?
The 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 w/10.25 infotainment XT CAB HD11 is not equipped with Cooled seats.
