
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
Tires
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What drivetrain does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have?
The 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER has a drivetrain.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Outlander Electric ROTAX E-POWER is not equipped with Cooled seats.
