
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS shock with manual air preload adjustment |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | 14 in. Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Front Wheel | Rim: 6-spoke, Deep black, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rim: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48.5" w x 49" h |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Storage Capacity | 31 gal (117 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 580 lbs (1,280 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 992 lbs (451 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Lighting | LED headlights and tail lights, LED signature |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay |
| Warranty | 2-year BRP Limited Warranty with 2-year roadside assistance | Extended Service Terms: B.E.S.T. extended service term available from 12 to 36 months. |
| Features | Adjustable passenger footboards | Ultra comfortable seat with lumbar support | Driver heated grips | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | LinQ compatible | Audio System: BRP Audio 4-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R use?
A 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have?
The 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Push start?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT-P 1000R is not equipped with Cooled seats.
