
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.5" w x 48" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 use?
A 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 has a drivetrain.
What engine does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 has floorplan CF400-12US.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Cooled seats.
