
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels | Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.9" w x 88.6" l x 43.3" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 use?
A 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 has a drivetrain.
What engine does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450?
The 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 has floorplan CF400-12US.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO 450SS CF400-12US 450 is not equipped with Cooled seats.
