
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Hydraulic Preload Adjustment |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) **Smart-Shox was developed in conjunction with Tractive Industries, a market leader in the suspension industry |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Brembo Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear Braking System | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.3" w x 54.7" h |
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Seat Height | 26.5 in (686 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 261 lbs (575 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,838 lbs (834 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Audio: Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | Rider Assist Features: ABS Standard | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO IBEX 450 use?
A 2026 CFMOTO IBEX 450 uses Gasoline.
What engine does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have?
The 2026 CFMOTO IBEX 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have?
The 2026 CFMOTO IBEX 450 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 450 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 450 is not equipped with Cooled seats.
