
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | TTA with sway bar |
| Front Shocks | SHOWA 2.0 |
| Rear Shocks | SHOWA 2.0 |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Rear Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Wheels | 12 in. cast-aluminum |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 58.1" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 120.6 in (3,063 mm) |
| Seat Height | 33.9 in |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Storage Capacity | 6.5 gal (24.7 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb (362.8 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 1,697 lbs (770 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO IBEX 800 E use?
A 2026 CFMOTO IBEX 800 E uses Gasoline.
What engine does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have?
The 2026 CFMOTO IBEX 800 E is equipped with a 799cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have?
The 2026 CFMOTO IBEX 800 E is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Push start?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO IBEX 800 E have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO IBEX 800 E is not equipped with Cooled seats.
