
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS shock with manual air preload adjustment |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | 14 in. Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Front Wheel | Rim: 6-spoke, Deep black, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rim: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 45.5" h |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Storage Capacity | 31 gal (117 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 580 lbs (1,280 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 992 lbs (451 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Lighting | LED headlights and tail lights, LED signature |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay |
| Warranty | 2-year BRP Limited Warranty with 2-year roadside assistance | Extended Service Terms: B.E.S.T. extended service term available from 12 to 36 months. |
| Features | Adjustable passenger footboards | Ultra comfortable seat with lumbar support | Driver heated grips | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | LinQ compatible | Audio System: BRP Audio 4-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO NK 675 use?
A 2026 CFMOTO NK 675 uses Gasoline.
What engine does the 2026 CFMOTO NK 675 have?
The 2026 CFMOTO NK 675 is equipped with a 450cc 4-stroke I3 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO NK 675 have?
The 2026 CFMOTO NK 675 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Cooled seats.
