
Drivetrain
| Transmission | pDrive primary CVT with work calibration Extra low L / H / N / R / P |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm |
| Rear Suspension | Double A-arm |
| Front Shocks | Twin-tube |
| Rear Shocks | Twin-tube |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 214 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Single 214 mm disc brake with hydraulic twin-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | XPS Trail King, 6-ply rating, 26 x 8/10 x 12 in. |
| Rear Tire | XPS Trail King, 6-ply rating, 26 x 8/10 x 12 in. |
| Wheels | 12 in. cast aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 45.5" h |
| Seat Height | 38.6 in (980 mm) |
| Wheelbase | 53 in (1,345 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Ground Clearance | 13 in (330 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in (84.6 x 123.7 x 31.2 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 5.1 gal (19.5 L) |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 816 lbs (370 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 850-W |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 36 months |
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search |
| Lighting | LED headlights and tail lights |
| Instrumentation | USB phone charger |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO NK 675 use?
A 2026 CFMOTO NK 675 uses Gasoline.
What engine does the 2026 CFMOTO NK 675 have?
The 2026 CFMOTO NK 675 is equipped with a 450cc 4-stroke I3 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO NK 675 have?
The 2026 CFMOTO NK 675 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO NK 675 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO NK 675 is not equipped with Cooled seats.
