
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/42T |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 48:14 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm inverted telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link system w/ single shock |
| Front Shocks | Twin-tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 310mm discs with four-piston calipers; ABS |
| Rear Braking System | Single 256mm disc with single-piston caliper; ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 12 in. cast-aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 150/70R-18 |
| Front Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 46" h |
| Wheelbase | 62 in (1,575 mm) |
| Ground Clearance | 10 in (254 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 27° / 4.5" |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.93 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,271 lbs (576 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |
| Warranty | One Year: Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO SS 450 use?
A 2026 CFMOTO SS 450 uses Gasoline.
What engine does the 2026 CFMOTO SS 450 have?
The 2026 CFMOTO SS 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO SS 450 have?
The 2026 CFMOTO SS 450 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO SS 450 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO SS 450 is not equipped with Cooled seats.
