
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Shaft |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double wishbone |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock |
| Front Shocks | 2 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 12 in (305 mm) |
| Rear Travel | 11.8 in (300 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 320mm discs |
| Rear Braking System | Single 316mm disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 2.5 x 19"; 3.5 x 17" |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
| Front Wheel | Highlight Machine Tour 17 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Highlight Machine Tour 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Wheelbase | 66.9 in (1,699 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4.3" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.82 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Towing Capacity | 2,041 lbs (4,500 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
Weights
| Dry Weight | 289 lbs (131.1 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 850-W |
Lights & Safety
| Steering | Head angle: 62.5 |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 12V Charging Port |
| Lighting | LED Headlamp / Driving / Tail / Brake / Turn Signal |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, Front and Rear DC Outlet, Polaris P.A.S.S Anti-Theft System |
| Warranty | One Year: Three-year transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland use?
A 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have?
The 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Push start?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland is not equipped with Cooled seats.
