
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.276:1 |
| Gear Ratios 2nd | 1.882:1 |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 42.5" w x 46.1" h |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Ground Clearance | 11 in (280 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 20.7 x 37 x 7.9 in (52.5 x 94 x 20 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | Poly Roof, Rear Camera, Adjustable Tilt Steering, Turf Mode, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | Front lighting output 140 W LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) USB port (10 A) x 2 |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Brute Force 300 use?
A 2026 Kawasaki Brute Force 300 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have?
The 2026 Kawasaki Brute Force 300 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Cooled seats.
