
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37" w x 55.3" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLE 500 ABS use?
A 2026 Kawasaki KLE 500 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki KLE 500 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have?
The 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLE 500 ABS is not equipped with Cooled seats.
