
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 75.8" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,631 mm) |
| Seat Height | 31.1 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE has floorplan KAF700DTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-MX SE is not equipped with Cooled seats.
