
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Clutch | |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gearbox | |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | TTA with sway bar |
| Front Shocks | SHOWA 2.0 |
| Rear Shocks | SHOWA 2.0 |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 12 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Rear Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Front Wheel | 15-spoke, Hyper Silver, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 15-spoke, Hyper Silver, 15 x 6.5 in. (381 x 165 mm) |
Dimensions
| Wheelbase | 90.6 in (2,301 mm) |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Overall Vehicle Size | 30.1" w x 43.7" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 1,405 lbs (637 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 399cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR ABS is not equipped with Cooled seats.
