
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED lights |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | LCD display |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium use?
A 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have?
The 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have?
The 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Backup camera?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Heated seats?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Android Auto?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Push start?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Navigation?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Leather seats?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Third row seats?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Tow package?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Head up display?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris GENERAL XP 1000 PREMIUM EARTH BLUE Premium is not equipped with Cooled seats.
