Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa 45 mm upside down forks, manual preload, rebound damping and compression damping adjustment |
| Rear Suspension | Showa suspension unit, manual preload and rebound damping adjustmen |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs, Brembo Stylema 4-piston Monobloc calipers. Radial front master cylinder, Multi-mode ABS, Optimized Cornering ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Brembo single-piston sliding caliper, Multi-mode ABS, Optimized cornering ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 145/60-R16 |
| Rear Tire | 205/45-R16 |
| Wheels | Two front wheels. 5-spoke. Deep black, machined and tinted rims |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 74.8" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 67.3 in (1,709 mm) |
| Seat Height | 33.9 in |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 2,041 lbs (4,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb (362.8 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 443.1 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel with Tilt & Telescoping Adjustment; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Polaris Ranger 500 use?
A 2026 Polaris Ranger 500 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris Ranger 500 have?
The 2026 Polaris Ranger 500 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Backup camera?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Heated seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Android Auto?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Push start?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Navigation?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Leather seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Third row seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Tow package?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Head up display?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris Ranger 500 have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris Ranger 500 is not equipped with Cooled seats.
