
Drivetrain
| Transmission | 5-Speed Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 56" w x 74" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base use?
A 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have?
The 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have?
The 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Backup camera?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Heated seats?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Android Auto?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Push start?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Navigation?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Leather seats?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Third row seats?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Tow package?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Head up display?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris RANGER SP 570 SAGE GREEN Base is not equipped with Cooled seats.
