
Drivetrain
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 65" w x 78" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.96 gal (15 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 24 months |
What type of fuel does a 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate use?
A 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have?
The 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Backup camera?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Heated seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Android Auto?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Push start?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Navigation?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Leather seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Third row seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Tow package?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Head up display?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XD 1500 NorthStar Edition Ultimate is not equipped with Cooled seats.
