
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 2nd | 46:14 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | TTA with sway bar |
| Front Shocks | SHOWA 2.0 |
| Rear Shocks | SHOWA 2.0 |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Rear Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Wheels | 12 in. cast-aluminum |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 79.6" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 120.6 in (3,063 mm) |
| Seat Height | 33.9 in |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Storage Capacity | 6.5 gal (24.7 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb (362.8 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 1,697 lbs (770 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium use?
A 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have?
The 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Backup camera?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Heated seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Android Auto?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Push start?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Navigation?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Leather seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Third row seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Tow package?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Head up display?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris Ranger XP 1000 Premium is not equipped with Cooled seats.
