
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 67.9" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty |
What type of fuel does a 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport use?
A 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have?
The 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have?
The 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport?
The 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport has floorplan Z26A5E87A5.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Backup camera?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Heated seats?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Android Auto?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Push start?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Navigation?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Leather seats?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Third row seats?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Tow package?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Head up display?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris RZR TRAIL SPORT - ZENITH BLUE Sport is not equipped with Cooled seats.
