
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 3.5 in (90 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (73 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single 296mm disc |
| Rear Braking System | Single 240mm disc |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 47" h |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS use?
A 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Backup camera?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Heated seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Android Auto?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Push start?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Navigation?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Leather seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Third row seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Tow package?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Head up display?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 EPS SAGE GREEN EPS is not equipped with Cooled seats.
