
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.276 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear Braking System | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Pirelli Night Dragon 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli Night Dragon 150/80B16 77H |
| Front Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.1" w x 47" h |
| Wheelbase | 61.5 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Rake / Trail | 29.4° / 4.9" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (13 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 289 lbs |
Electronics
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge Port, Cruise Control, Traction Control |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Suzuki DR 650S use?
A 2026 Suzuki DR 650S uses Gasoline.
What engine does the 2026 Suzuki DR 650S have?
The 2026 Suzuki DR 650S is equipped with a 644cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Suzuki DR 650S have?
The 2026 Suzuki DR 650S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Push start?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Navigation?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Tow package?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Head up display?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki DR 650S have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki DR 650S is not equipped with Cooled seats.
