Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.8" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Suzuki GSX 8R use?
A 2026 Suzuki GSX 8R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Suzuki GSX 8R have?
The 2026 Suzuki GSX 8R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Suzuki GSX 8R have?
The 2026 Suzuki GSX 8R is equipped with a 776cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Suzuki GSX 8R have?
The 2026 Suzuki GSX 8R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Push start?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Navigation?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Tow package?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Head up display?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki GSX 8R have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8R is not equipped with Cooled seats.
