
Drivetrain
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Sealed Arched Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arm, IRS |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 12.2 in (310 mm) |
| Rear Travel | 12.3 in (312 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single Lever 4-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Rear Braking System | Single Lever 4-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |
| Front Tire | 26 x 8-14; CST |
| Rear Tire | 26 x 10-14; CST |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.5" w x 43.6" h |
| Wheelbase | 86.5 in (2,197 mm) |
| Seat Height | 36 in (914 mm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (290 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Bed Box Dimensions | 38 x 39 x 8 in (96.5 x 99.1 x 20.3 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 6.75 gal (25.5 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb (362.8 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Cargo System | 5 Gal (18.9 L) Front Dry Storage, Lock & Ride Dump Box Rails & Rear Racks, D-rings in Dump Box |
| Payload Capacity | 507 lbs (1,115 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,187 lbs (538 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Lighting | LED POD High Beam, LED Low Beam Headlights, Dual LED Brake Lights/Tail Lights |
| Instrumentation | All Digital Gauge, Geofencing, Speed Limiter, Speedometer, Odometer, Tachometer, Two Tripmeters, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, AWD Indicator, Volt Meter, Coolant Temperature, Hi-Temp Light |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Features | Front and Rear A-Arm Guards, Front Trail Bumper, 3,500 lb Polaris HD Winch, Front Rack Extender, Bed Box, Ride Control (Easy Effort Throttle, Speed Limiting, Geofencing, PIN Activated Security System), Drive Modes |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Suzuki GSX-S 8S use?
A 2026 Suzuki GSX-S 8S uses Gasoline.
What engine does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have?
The 2026 Suzuki GSX-S 8S is equipped with a 776cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have?
The 2026 Suzuki GSX-S 8S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Push start?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Navigation?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Tow package?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Head up display?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki GSX-S 8S have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki GSX-S 8S is not equipped with Cooled seats.
