
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 50.8" h |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi use?
A 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have?
The 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Push start?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Navigation?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Tow package?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Head up display?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 400FSi is not equipped with Cooled seats.
