
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.8" w x 50.6" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 26.7 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi use?
A 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have?
The 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have?
The 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Push start?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Navigation?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Tow package?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Head up display?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki KingQuad 500 AXi is not equipped with Cooled seats.
