
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Six-speed Automatic Dual-Clutch Transmission |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 17.6 in (447 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.8" w x 50.6" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (211 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs (88 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi use?
A 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have?
The 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have?
The 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Push start?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Navigation?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Tow package?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Head up display?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 500AXi AXi Power Steering SE+ AXi is not equipped with Cooled seats.
