
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 31mm Showa® telescopic fork |
| Rear Suspension | Showa® twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 110/80-14 |
| Rear Tire | 130/70-13 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 47" h |
| Rake / Trail | 26° / 3" |
| Wheelbase | 52.1 in (1,323 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 6.5 in (165 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo use?
A 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have?
The 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Push start?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Navigation?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Tow package?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Head up display?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki KINGQUAD 750AXi POWER STEERING SE+ AXi Power Steering SE Camo is not equipped with Cooled seats.
