
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted, telescopic fork with adjustable rebound damping and spring preload / 4.4 in. |
| Rear Suspension | Tetra-Lever with stepless rebound damping adjustment and remote spring preload adjuster / 5.4 in. |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.9" w x 49.6" h |
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Seat Height | 32.1 in |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 289 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Suzuki RM-Z 450 use?
A 2026 Suzuki RM-Z 450 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have?
The 2026 Suzuki RM-Z 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have?
The 2026 Suzuki RM-Z 450 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Push start?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Navigation?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Tow package?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Head up display?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki RM-Z 450 have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki RM-Z 450 is not equipped with Cooled seats.
