
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | O-ring-sealed chain; 15T/41T |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Forged Aluminum heavy duty Tall Knuckle Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | 4 Link Trailing arm with Forged Aluminum heavy duty Tall Knuckle |
| Front Travel | 10.8 in (274 mm) |
| Rear Travel | 10.7 in (272 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | 32 mm hydraulic triple piston caliper with a 265 mm disc |
| Rear Braking System | 30 mm hydraulic twin piston caliper with a 255 mm disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 16 in. aluminum flow formed |
| Front Tire | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
| Rear Tire | ITP Tenacity XNR 32 x 10 x 16 in. |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.9" w x 43" h |
| Wheelbase | 142.5 in (3,650 mm) |
| Seat Height | 32.8 in (833 mm) |
| Ground Clearance | 17 in (432 mm) |
| Rake / Trail | 27° / 3" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Fuel Capacity | 13.2 gal (50 L) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Seating Capacity | 3 |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 2,640 lbs (1,200 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad & 10.25 in. touchscreen display |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 1,700 W |
Lights & Safety
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Premium high-performance LED headlights Can-Am LED signature |
| Instrumentation | USB A (charging port & communication port) DC outlet (10-A) |
| Warranty | Factory: 6-month BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Suzuki SV 650 ABS use?
A 2026 Suzuki SV 650 ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have?
The 2026 Suzuki SV 650 ABS is equipped with a 645cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have?
The 2026 Suzuki SV 650 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Push start?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Navigation?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Tow package?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Head up display?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki SV 650 ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki SV 650 ABS is not equipped with Cooled seats.
