
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 24" w x 27.8" h |
| Rake / Trail | 161° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.76 L) |
Weights
| Dry Weight | 543 lbs (246.3 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
| Lighting | Xenon headlight |
What type of fuel does a 2026 Yamaha PW50 use?
A 2026 Yamaha PW50 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2026 Yamaha PW50 have?
The 2026 Yamaha PW50 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Yamaha PW50 have?
The 2026 Yamaha PW50 is equipped with a 49cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha PW50 have?
The 2026 Yamaha PW50 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Push start?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Navigation?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Tow package?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Head up display?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha PW50 have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha PW50 is not equipped with Cooled seats.
