
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 44.2" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 170° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 774 lbs (351.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 3 years |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2026 Yamaha TW 200 use?
A 2026 Yamaha TW 200 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Yamaha TW 200 have?
The 2026 Yamaha TW 200 is equipped with a 196cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha TW 200 have?
The 2026 Yamaha TW 200 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Push start?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Navigation?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Tow package?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Head up display?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha TW 200 have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha TW 200 is not equipped with Cooled seats.
