
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.1" w x 47" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2026 Yamaha WR125R use?
A 2026 Yamaha WR125R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Yamaha WR125R have?
The 2026 Yamaha WR125R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Yamaha WR125R have?
The 2026 Yamaha WR125R is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha WR125R have?
The 2026 Yamaha WR125R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Push start?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Navigation?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Tow package?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Head up display?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Cooled seats.
